Nakkazi Hasfah

IMG_1035.JPG
Kuchyňa kde si Nakazzi varí

Nakazzi je veľmi milá starenka. Keď sme prišli akurát sa snažila navariť si jedlo – ktoré tvorilo iba posho. Kukuričná múka s vodou. Keď sa to pripraví je to taká biela kaša, ktorá je bez omáčky suchá a bez chuti. Povedala, že nemá nič iné a aj toto posho si rozdelí na 2 dni aby mala čo jesť aj zajtra. Naša otázka hneď potom ako sa volá bola: Koľko má rokov? Nakazzi sa začala smiať a len mávla rukou a povedala: „Kto to má vedieť? Som už taká stará, že vôbec netuším koľko rokov môžem mať. Ale asi tak 80 alebo 90. Neviem.“ A ďalej sa smiala. Tak sme sa snažili cez rôzne udalosti zistiť, koľko by mohla mať rokov. Hovorila, že keď bola mladá žena tak pracovala ako čašníčkaIMG_1063 v podniku na hranici medzi Ugandou a Keňou. Vtedy mohla mať asi 25 rokov. Potom sme chceli aby nám povedala, či si pamätá nejaké historické alebo politické udalosti z toho obdobia a na základe toho sme sa spoločne zhodli, že môže mať asi 85 rokov.

Nakazzi žije sama. Keď bola mladá, vydala sa za veľkého fešáka – ukazovala nám svoju svadobnú fotku. Nanešťastie, nemohla mať deti a tak ju muž opustil a založil si rodinu s inou ženou. Z toho čo hovorila, sa s mužom ľúbili, čo v Ugande nie je až také zvyčajné. Dlho s ňou žil aj napriek tomu, že nemohla mať deti. Vôbec mu nezazlieva, že ju opustil, keďže v Ugande hlavnou výsadou každého muža je mať veľa detí, ktoré mu ona nemohla dať. Povedala, že ešte donedávna ju občas prišiel navštíviť a zistiť ako sa má. Už však dlhší čas nebol tak Nakazzi si myslí, že zomrel.

IMG_1065Nakazzi sa ešte vie o seba viac menej postarať sama. Dokonca si vie aj uvariť jedlo, ak má z čoho. Mala našetrené peniaze ešte z toho keď pracovala ako čašníčka tak z nich si dlhú dobu potom ako už prestavala pracovať zaobstarávala jedlo. Avšak peniaze sa jej už minuli a teraz je odkázaná na pomoc susedov. Povedala, že z času na čas ju príde pozrieť jedna učiteľka z vedľajšej dediny a nechá jej nejaké peniaze a jedlo. Ale sú obdobia kedy dlhšie nepríde a vtedy Nakazzi nemá čo jesť. Niekedy jej dajú jedlo jej susedia ale na to sa nemôže spoliehať, keďže často susedia nemajú jedlo ani sami pre seba. Veľmi by jej pomohlo, keby mohla byť zaradená do nášho programu Adopcia na diaľku a mala by pravidelný prísun potravín a základných hygienických potrieb.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close