Nabatanzi Maria Regina

img_2480.jpgRegina je 83 ročná starenka plná energie a elánu aj napriek tomu, že od života dostala niekoľko rán. V domácnosti žije s dvoma deťmi, ktoré sú siroty jedného z jej synov, ktorý aj so zvyškom rodiny zomrel pri nehode. Jakline má 11 a Denis 17 rokov. Ani jeden momentálne nechodia do školy pretože Regina nemá peniaze ani len na jedlo, nie to ešte na školské poplatky. Denis sa snaží našetriť si na školu výrobou a predajom tehál ale zatiaľ neúspešne. Regina je veľmi smutná, že nemôže svojim vnúčatám zabezpečiť stravu a aspoň základné vzdelanie.

Keď sme k nej prišli na návštevu, hneď nás všetkých srdečne privítala a vyobjímala. Chcela vedieť ako sme sa o nej dopočuli, že takúto návštevu, kde bola aj beloška, ešte nemala. IMG_7398Hneď nás usadila na jedinej deke, ktorú mala a začala nám ukazovať fotky z jej mladosti a jej rodiny. Mala 9 detí ale 5 z nich jej zomrelo. To boli práve tí, ktorí na tom boli ekonomicky lepšie a mohli sa o ňu starať. Teraz sa už nemá kto. Regina sa snaží robiť v záhradke a dopestovať aspoň nejaké základné plodiny ale odkedy nemôže chodiť je to veľmi ťažké. Ale ona je bojovníčka a povedala nám, že pokiaľ sa len trošku dá, musí sa snažiť udržať si svoje telo silné.

IMG_2323Regina mala na okne s kriedou napísane: God is with us – Boh je s nami. Povedala, že bola pri zrode katolíckej viery v Ugande ale odkedy nemôže chodiť tak sa nemôže zúčastňovať na pravidelných omšiach a bohoslužbách ako predtým. Stará sa o ňu dobrovolníčka z miestneho kostola ktorá jej z času na čas donesie jedlo a nejaké peniaze. Ale toto nie je pravidelné. Inokedy Regine donesú jedlo susedia, s ktorým sa podelí aj so svojimi vnúčatami.

Počas našej návštevy jej susedia poslali malú porciu jedla, ktorá ledva vystačila pre ňu a ťažko ešte aj pre jej vnúčatá. Napriek tomu nám povedala, že trvá na tom aby sme sa u nej najedli. Slušne sme odmietli ale všetkých nás prekvapilo, že aj napriek tomu ako málo táto starenka má, je ochotná sa s nami podeliť.

IMG_8516 2Veľmi by jej pomohlo, keby mohla byť zaradená do nášho programu Adopcia seniorov na diaľku. Zabezpečilo by jej to pravidelný príjem jedla, o ktorý by sa mohla podeliť aj so svojimi vnúčatami. A kto vie. Možno keby sa nám podarilo pokryť im výdavky na jedlo, Denisovi sa zatiaľ podarí rozbehnúť biznis s tehlami a aj so sestričkou Jakline budú môcť opäť nastúpiť budúci rok do školy z čoho by mala Regina nesmiernu radosť.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close