Kannabi George Wilson


edited 5Wilson je starček, ktorý už vo veľmi pokročilom veku, 97 rokov, žije úplne sám v maličkom domčeku bez vody a elektriny, ktorý tvorí jediná izba. Nemá ani len latrínu. Už dávno má veľké problémy sa o seba sám postarať keďže má ťažké deformity kĺbov spôsobené pokročilým vekom. S pravou rukou vie ešte ako tak hýbať, ale pohyb je do značnej miery obmedzený. Počas našej návštevy uňho nám veľa rozprával o svojej mladosti. Povedal, že si ešte pamätá ako prvý „muzungovia“ – beloši prišli do Ugandy a pamätá si aj všetkých kráľov a prezidentov Ugandy, keďže Uganda má svoju nezávislosť až od roku 1962. Povedal, že keď chodil do školy, tak bol prvý, ktorý nosil topánky vďaka jeho otcovi, ktorý pracoval v kráľovskom paláci.

IMG_0924.JPGPočas svojho života Wilson pracoval ako farmár, neskôr začal biznis s kávou, potom sa stal rybárom, taktiež bol stavbárom, a na záver sa opäť vrátil k farmárčeniu ku ktorému pridal chov dobytka. Keď ho naša dobrovoľníčka išla nakoniec odfotiť a ukázala mu jeho fotku, veľmi sa začal smiať a s humorom povedal, že síce za svojho života už robil mnoho povolaní, fotografom nikdy nebol.

Do nedávna vlastnil veľký pozemok neďaleko od svojho domčeka, ale predal ho, keďže už ďalej nedokázal farmárčiť. Peniaze dal svojej dcére, aby s nimi hospodárila. Ona však peniaze zobrala a odišla z Ugandy. Wilson sa ju niekoľkokrát pokúsil kontaktovať avšak neúspešne. Takže zostal bez akéhokoľvek majetku a peňazí. Otvedy je závislí na dobročinnej pomoci svojich susedov. Tí mu z času na čas prinesú nejaké skromné jedlo, ktoré si Wilson vždy rozdelí na niekoľko dní aby prežil. Avšak, ani oni nemajú často jedlo sami pre seba a svoje deti už vôbec nie pre ďalšieho starčeka.

Počas našej návštevy Wilsona sme sa stretli aj s jeho susedmi, ktorí sa mu snažia pomôcť vždy keď na to majú priestor. Povedali nám, že keď bol Wilson mladší bol to pravý gentleman a veľmi inteligentný muž. Keďže Wilson žije úplne opustený, s humorom nám vysvetlil, že spoločnosť mu robí kura, ktoré s ním žijeedited 1.jpg na pozemku. Okrem domčeku a kúsku pozemku je toto kura jeho jediným majetkom.

Na záver nám Wilson povedal, že útechu nachádza v Bohu. Vždy ku nemu vzhliada keď si myslí, že jeho situácia už nemá žiadne východisko. Povedal, že vždy sa oňho Boh postará. Keď si myslí, že už naozaj zomrie od hladu, Boh pošle susedov s jedlom. Povedal, že keď prišli Európania tak so sebou priniesli Boha. Odvtedy ho pozná a má s ním blízky vzťah.

Keď sme odchádzali Wilson na nás ešte zavolal a povedal: „Ďakujem, že ste ma prišli navštíviť. Každý deň som na tomto mieste. Nikam nepôjdem. Príďte ma navštíviť kedykoľvek sa vám bude dať. Budem veľmi rád.“

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close