Adopcia seniorov na diaľku

Určite ste už všetci počuli o adopcii detí na diaľku a možno viacerí z Vás už majú niekoho z našich malých pacientov adoptovaného. Čo pre nás Európanov znamená 30 eur? Jedna večera v dobrej reštaurácii alebo väčší nákup v potravinách. Pre deti v Ugande 30 eur znamená mesačné školné, školské potreby a mnohokrát aj stravu.

Okrem detí tu je však aj ďalšia skupina ľudí, ktorá potrebuje pomoc a podporu druhých ľudí. Sú to starčekovia a starenky (nad 60 rokov podľa definície Organizácie Spojených národov), ktorí prežili dlhý život, vychovali veľa detí a z mnohých dôvodov nakoniec zostali úplne opustení. Žiaľ, toto nie je smutná realita len V Ugande, ale aj v mnohých krajinách prvého sveta. Naše Slovensko nie je výnimkou. Keďže v Ugande je väčšia chudoba ako napríklad na Slovensku, starí ľudia tu zomierajú v nedôstojných podmienkach. Navyše tu je úplne nefunkčný sociálny systém takže im chýba zdravotné poistenie a taktiež vôbec nedostávajú dôchodky.  Akonáhle už nie sú schopní sa o seba postarať sami začínajú pomaly odchádzať. Nemajú čo jesť, nemá ich kto zaopatriť, keď sú v zlom zdravotnom stave, nemajú sa ako dostať k lekárovi a už vôbec si nemajú z čoho zaplatiť lieky. Môžu len dúfať, že niekto zo susedov im prinesie aspoň z času na čas jedlo aby mohli prežiť ale často ani susedia nemajú jedlo nazvyš.

IMG_1033.JPG
Kuchyňa, kde si jedna zo stareniek varí

Starčekovia a starenky v Ugande sa nachádzajú vo veľmi zlej ekonomickej situácii. Väčšinou žijú na vidieku a snažia sa zaobstarať si nevyhnutnú obživu pestovaním základných plodín. Podľa odhadu Organizácie Spojených národov (OSN) až 86% seniorov nemá žiadne sociálne istoty ako napríklad dôchodok alebo zdravotné poistenie. Na základe OSN štatistík iba 7.1% seniorov má prístup k dôchodku z čoho 60% tvoria muži. To znamená, že keď starčekovia a starenky minú peniaze, ktoré si našetrili ešte počas toho ako pracovali, žijú z milodarov a sú úplne závislí na dobrosrdečnosti ľudí v ich okolí. Navyše, ich situácia je často zhoršená tým, že sa starajú o siroty ktoré za sebou zanechali mladí, ktorí zomreli na HIV/AIDS.edited 5

Taktiež seniori často trpia zvyčajnými zdravotnými problémami – vysoký tlak, mŕtvica, artróza, cukrovka, trachóm, problémy so srdcom, alebo slepota. Keďže nemajú žiadne zdravotné poistenie ani dôchodok, v prvom rade sa nemajú ako dopraviť do zdravotného zariadenia alebo na kliniku. A aj keby mali peniaze na transport, nikdy si nemôžu dovoliť pokryť náklady za lieky.

Naša lekárka Barbora Šilhárová už dlhšiu dobu rozmýšľala,  ako by sa dalo týmto ľuďom pomôcť. V stredu 24.10.2018 bol náš sociálny tím navštíviť prvé 3 domácnosti seniorov a rýchlo pochopili, že podmienky sú ešte horšie ako sa mohlo na prvýkrát zdať. Spravil sa predbežný odhad toho, čo by títo ľudia potrebovali a ako by sme im mohli zabezpečiť pravidelnú pomoc. Najefektívnejšie by bolo dať im na začiatok jednorazovo štartovací balíček s dekou, obliečkami, a termoskou. Potom už pokračovať pravidelným balíčkom potravín a hygienických potrieb na mesačnej báze. Táto pomoc konkrétnemu starčekovi alebo starenke by stála 30 eur mesačne vo forme trvalého príkazu.

Štartovací balíček

Deka, obliečky, termoska, sieťka proti komárom, uterák

Mesačný balíček

10kg posho (kukuričná múka), 4kg fazule, 2kg cukru, 2kg ryže, 1l oleja, soľ, čajové listy, drevo na oheň, korenie, mydlo na pranie, mydlo na umývanie, vazelína, lieky a iné naliehavé situácie, transport

Výzvou tohto projektu je zapojenie širšej komunity a potreba spolupráce nielen so susedmi a známymi seniorov, ktorých chceme zaradiť do programu adopcie, ale aj s cirkvou. Dôvodom je, že títo starčekovia a starenky už nie sú schopní sa o seba plnohodnotne postarať a preto potrebujú pomoc svojho okolia.

Na záver by sme ešte chceli zvýrazniť, že ADOPCIA SENIOROV NA DIAĽKU je pilotný a celkom unikátny projekt. O jeho postupne a novinkách Vás budeme pravidelne informovať prostredníctvom našej Facebook stránky a blogu. Pevne veríme, že tento projekt bude dobrý spôsob ako zlepšiť podmienky starčekov a stareniek predtým ako odídu na večnosť.

Screen Shot 2018-10-11 at 10.10.11

V prípade záujmu kontaktujte koordinátorku programu Barboru Šilhárovú na e-mailovej adrese: barbora.silharova@gmail.com

Ďakujeme a prajeme Vám pekný týždeň.

Váš HIA tím 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close